ROZDZIAŁ I. TRADYCJE HOKEJOWE W DĘBICY

1.2 KLUB SPORTOWY ŚNIEŻKA WISŁOKA 1973 – 1981 

Pierwszy klub hokejowy w Dębicy zaczął funkcjonować w 1973 roku. Inicjatorem jego powstania był Kazimierz Ważny, który zaraz po otwarciu w naszym mieście nowego lodowiska przyjechał z Tarnowa do dyrektora naczelnego WUCh z propozycją utworzenia drużyny. Ten z chęcią się zgodził i obiecał pomoc. Konsekwencją tego było utworzenie jeszcze w tym samym roku w Klubie Sportowym Wisłoka sekcji sportów lodowych zawierającej hokej na lodzie i łyżwiarstwo figurowe. Opiekę nad nią sprawował WUCh. Przedsiębiorstwo to przyjęło całkowity obowiązek organizacji i finansowania jej działalności. Kierownikiem sekcji został Adam Krzysztoforski a jego zastępcą Zdzisław Marsanger. Pierwszy z nich był szefem kontroli jakości w zakładzie, dodatkowo pełnił funkcję pośrednika pomiędzy klubem a wytwórnią. Zdzisław Marsanger natomiast został oddelegowany do pracy na lodowisku i zajmowania się bieżącymi sprawami sekcji.

W styczniu 1974 Kazimierz Ważny w roli trenera rozpoczął treningi z około 30 osobową grupą młodzieży ze szkół średnich, a ich zespół zaczął funkcjonować pod nazwą KS Śnieżka – Wisłoka. Początkowo chłopcy trenowali 3 razy w tygodniu, a hokej był dyscypliną rekreacyjną.

l

W okresie letnim 1974 roku odbyło się pierwsze zgrupowanie w Gdańsku, które trwało dwa tygodnie. Zawodnicy mieli okazję trenowania na lodzie w nowo otwartej hali Olivia oraz rozegrali 3 mecze sparingowe z Gdańskiem, Toruniem i Zieloną Górą. Były to pierwsze pojedynki dębickich hokeistów, w których niestety musieli uznać wyższość rywali.

W sezonie 1974/1975 dębiczanie rozgrywali pierwsze towarzyskie spotkania na własnym obiekcie m.in. z zespołami z Mielca, Rzeszowa, Krosna i Sanoka.

W październiku 1975 roku treningi w sekcji rozpoczęli także młodsi chłopcy w wieku 9 -12 lat.

W 1976 roku z powodów osobistych pracę w klubie musiał zakończył Kazimierz Ważny. Zastąpił go Ryszard Buch – dębiczanin, wychowanek poprzedniego trenera, który przygodę z hokejem rozpoczął właśnie w Śnieżce. Rok później dołączył do niego wybitny trener z Krynicy Jacek Bieniek, który od tamtej pory pełnił w sekcji funkcję koordynatora.

W sezonie 1977/1978 zostały zgłoszone drużyny do rozgrywek ligowych Młodzików i Centralnej Ligi Juniorów. Zespoły występowały w okręgu południowym rywalizując z drużynami z takich miast jak: Sanok, Nowy Targ, Krynica, Kraków, Katowice, Oświęcim, Opole i Janów.

d

W latach 1977 – 1978 drużyna juniorów, trenowana przez Jacka Bieńka, zajęła w lidze okręgowej dwukrotnie 5 miejsce. W latach 1980 – 1981 drużyna CLJ zajęła 7 i 8 miejsce w Polsce Południowej.

Na początku lat 80 rozważano zgłoszenie zespołu do rozgrywek II ligi (zaplecza najwyższej klasy rozgrywkowej) w grupie południowej. Były już nawet daleko posunięte działania w tym kierunku m.in. wizyta w Dębicy i spotkanie z działaczami klubu ówczesnego prezesa Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, która związana była z występem w sezonie 1981/1982 w seniorskich rozgrywkach. Drużyna w głównej mierze miała składać się z wychowanków, którzy kończyli wiek juniora.

W planach było również pokrycie lodowiska dachem oraz zastąpienie dostawianej trybuny nową, solidną widownią. Powstał już nawet projekt rozbudowy lodowiska, jednak wszystkie plany prysły, gdy w kraju zaczęły się przemiany ustrojowe.

Od końca roku 1981, kiedy WUCh przestał sponsorować sekcje, zaczęła ona zmagać się z problemami finansowymi i zakończyła działalność jeszcze w tym samym roku. Likwidacja nastąpiła na Walnym Zebraniu Delegatów, które odbyło się 6 kwietnia 1982 roku.

Cześć zawodników, którzy do tej pory trenowali w klubie miała możliwość przeniesienia się do Kędzierzyna Koźle lub Krakowa. Na obóz przygotowawczy z Krakowskim zespołem, który jednocześnie był sprawdzianem dla nowych graczy zdecydowali się – w kategorii juniorów: Wielgus Krzysztof, Barszcz Wiesław, Gorzynik Jerzy, Mączyński Zbigniew i Zdzisław Mala, natomiast w seniorskim zespole: Świątek Tomasz, Białek Janusz, Wielgus Jacek oraz Śienko Janusz. Jednak tylko ten ostatni pozostał w Cracovii na dłużej. 

Hokej po upadku sekcji nie zniknął całkowicie z mapy Dębicy. Lodowisko przy ulicy Świerczewskiego (obecnie Sobieskiego) nadal funkcjonowało i było licznie odwiedzane przez młodzież, która grywała na nim także w hokeja, ale już tylko czysto rekreacyjnie. Obiekt był również miejscem licznych imprez sportowych skierowanych do ludności lokalnej.

Tekst: Praca licencjacka Michała Wiktora

Temat: Działalność Uczniowskiego Klubu Hokejowego Dębica

Autor: Chrupczas

Podziel się tym postem na